اخبار

استفاده از پروتکل‌های صنعتی برای اتصال اینترنت اشیاء(IoT) با صنعت

اینترنت اشیا
استفاده از پروتکل‌های صنعتی برای اتصال اینترنت اشیا با صنعت   از نظر ادراکی، اینترنت اشیاء IoT در طول چند سال گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است. پرسیده می شود “چرا اینترنت اشیاء ؟” ، موارد استفاده مورد بررسی قرار گرفته و بسیاری از پیاده‌سازی‌ها در حال انجام هستند. اکنون این تغییر از مفهوم به اجرا در حال ایجاد بحث‌های جدیدی است.

هر صنعت و شرکت تعریف خاص خود را برای لایه زیرساخت دارد.

کاربران صنعتی و سیستم‌های ائتلافی از “چیستی” و “چگونگی” اینترنت اشیا ” سوال می‌کنند و کنجکاو هستند که کدام تکنولوژی بهتر است و چگونه یکپارچگی و ادغام بین برنامه های مختلف کار می‌کند. این بحث‌ها تا حدی گسترش می‌یابند که در آن دستگاه‌های متصل به هم در “مه”(FOG) در “لایه”(Edge) و با سیستم‌های سطح بالاتر و “ ابر “ ارتباط برقرار می‌کنند.   استانداردهای باز و پروتکل‌های اتصال دارایی‌ها در اینترنت اشیاء (IIoT) کدامند؟ مزایا و معایب مدل‌های پروتکل درخواست/پاسخ و انتشار/اشتراک چیست؟ و چگونه می‌توانید تعیین کنید که کدام روش‌ها و یا پروتکل‌ها برای نیازهای صنعت تان مناسب هستند؟ بیایید نگاهی بیندازیم.

چالش اینترنت اشیاء صنعتی # ۱: قابلیت هم‌کاری

در طول سال‌ها، بسیاری از پروتکل‌های مختلفی در صنعت تولید بوجود آمده است – که منجر ایجاد به هزاران رابط ارتباطی شده که باید در یک محیط پشتیبانی شوند. این پروتکل‌ های صنعتی (که شامل dnp,Modbus,BACnet و بیشتر) بودند برای تطبیق نیازهای  مختلف کاربران و صنایع مختلف ساخته شدند. 77% از پاسخ دهندگان اینترنت اشیا Nexus (بازیگران قدرت در اینترنت اشیاء: یک گزارش توسط اینترنت اشیای Nexus) می‌گویند که قابلیت هم‌کاری بزرگ‌ترین چالشی است که IOT با آن مواجه است. این قابل مقایسه با تمام زبان های مختلفی است که روی زمین صحبت می شود و مشکل ارتباطی که ارائه می شود. بهعلاوه، هر صنعت و شرکت تعریف خاص خود را برای “لایه” زیرساخت‌های خود دارند: احتمال این وجود دارد که چالش قابلیت هم‌کاری لایه شما را به یک آشفتگی تبدیل کرده‌ است (احتمالا یکی از ابعاد حماسی).

چرا بسیاری از پروتکل‌های صنعتی مختلف وجود دارند؟

برای این هزاران پروتکل‌های صنعتی توضیحات فنی و تجاری وجود دارد.   “ درست مثل این که هرگز یک زبان فراگیر در سراسر جهان وجود نخواهد داشت، هرگز تنها یک پروتکل اینترنت وجود نخواهد داشت.” یک دلیل فنی این است که پروتکل‌های مختلف از موارد استفاده متفاوتی دارند. تعیین موقعیت استفاده از پروتکل مثل این است که از خودتان بپرسید “آیا من به مینی ون یا the نیاز دارم؟” و سپس خودرو را بخرید که با معیارهای شما متناسب است. به عنوان مثال، پروتکل Modbus بسیار سبک‌وزن است با دسترسی خواندن/نوشتن عمومی، در حالی که پروتکل EtherNet / IP سنگین‌تر است، اما عملکرد بسیار بیشتری دارد. پروتکلی که از آن استفاده می‌کنید به نیاز شما بستگی دارد. یک دلیل تجاری این است که یک فروشنده، پروتکل سریع‌تر، ساده‌تر و دارای ویژگی های غنیرا پیشنهاد می دهد تا یک راه‌حل خارج از قفسه. سایر دلایل تجاری جغرافیایی (برای مثال، DNP۳ برای استانداردهای آمریکای شمالی ایجاد شده‌است)، تمرکز (برای مثال، صنایع با تمرکز محدود ممکن است فرصت را از دست بدهند) و یا تفکر که “من می توانم آن را بهتر انجام دهم “ (برای مثال، نگرشی که همه پروتکل‌های موجود بد هستند، بنابراین من هم ممکن است از اول شروع کنم) هستند.

حل چالش قابلیت همکاری

آیا ممکن است بتوان از یک پروتکل در سراسر صنعت استفاده کرد؟ واقعیت تلخ این است که دلایل بسیاری برای بعید بودن این موضوع وجود دارد. نیازهای تجهیزات قدیمی، تامین کنندگان مختلف و تجهیزات بسیاری از کارخانه های مختلف و افراد با سطح مهارت و نیازهای مختلف، هر یک از پروتکل های جهانی را در آینده نزدیک غیر ممکن می سازند.

پروتکل‌های اینترنت اشیا و قابلیت هم‌کاری

به نظر می‌رسد که اینترنت اشیا دنباله روی پروتکل‌های صنعتی است. پروتکل‌های اینترنت اشیا بسیار زیادی وجود دارند – از جمله DDS، HTTP، UA، JMS، JMS، WCF و بیشتر- که به دلایلی که در بالا ذکر شد. توسعه‌یافته است.  به عنوان مثال، DDS مناسب برای جریان داده های دستگاه با فرکانس بسیار بالا در یک شبکه کنترل فرایند محلی است، اما ممکن است برای به اشتراک گذاشتن جریان داده DDS با هر سطح از شبکه سازمان مناسب نباشد. در مقابل، HTTP برای به اشتراک گذاری داده ها در داخل و در سراسر شبکه های مختلف (از جمله اینترنت عمومی) مناسب است، اما هزینه های سربار آن معمولا زیاد است و برای تبادل داده ها با سرعت بالا بین دستگاه های اتوماسیون در یک شبکه کنترل فرآیند در نظر گرفته می شود. درست مثل این که هرگز یک زبان جهانی در سطح جهان وجود نخواهد داشت، هیچ وقت تنها یک پروتکل در مورد IOT وجود نخواهد داشت. به همین دلیل مهم است که تکلیف خود را انجام دهید و از پروتکل‌های مناسب برای محصولات و نیازمندی‌های فنی خاص خود استفاده کنید. راه‌حل‌هایی را دنبال کنید که به شما انعطاف‌پذیری می‌دهد و روی آنها تاکید کنید. چند قدم به جلو بروید و سپس ارزیابی کنید، “آیا این استراتژی ارزش را اضافه می کند؟” شما به موفقیت خود در صنعت اینترنت اشیا ادامه خواهید داد.  

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *